Čo ukázal prieskum medzi fyzioterapeutmi z našich nemocníc?

Librum Foundation v období od začiatku septembra do konca novembra 2024 zrealizovalo v spolupráci s Dr. Oliver, SCHREIBER group a International Wellbeing Authority Cluster rozsiahly prieskum medzi fyzioterapeutmi pracujúcimi v nemocniciach na západnom a strednom Slovensku. Bol zameraný na sledovanie ich potrieb, aktivít, ktoré by im pomohli vykonávať svoju prácu ešte lepšie. Sledoval aj pripravenosť fyzioterpaeutov zvládnuť široké spektrum pacientov a limitovaný čas, ktorý majú na ich liečbu. Prieskum bol realizovaný formou štrukturovaného rozhovoru doplnený o dotazník s uzavretými aj otvorenými otázkami.

Na priebeh a výsledky prieskumu sme sa spýtali prezidenta Librum Foundation o.z. PaedDr. Olivera Poóra dipl.f.

Prečo ste sa rozhodli realizovať spomínaný prieskum práve medzi fyzioterapeutmi?

“Dlhodobo sa snažíme počúvať potreby zdravotníkov a pomôcť im v ich často náročnej a nedocenej práci. V minulom roku sme reagovali na absenciu študijnej literatúry a vydali učebnicu Základy diagnostiky a terapie funkčných porúch pohybového systému pre fyzioterapeutov. V tomto roku nadácia Librum Foundation o.z. venovala 4 miesta na akreditovanom vzdelávaní Mulligan koncept študentom odboru diplomovaný fyzioterapeut z Bratislavy a ďalšie 4 miesta študentom diplomovaného fyzioterapeuta v Trnave. Celkovo tak mohlo 8 študentov bezplatne načeprať množstvo cenných poznatkov a zručností. Okrem nich si každý z nich odniesol aj malý darček a kompletné pomôcky od Librum Foundation potrebné pre terapiu a autoterapiu. V budúcom roku chceme priniesť ďalšie zaujímavé príležitosti a možnosti podpory pre fyzioterapeutov a preto nás prirodzene zaujímalo, čo by pre jednotlivé regióny Slovenska mohlo byť najväčším prínosom.”

Čo ukázali výsledky prieskumu v oblasti potrieb vzdelávania?

“Výsledky ukázali, že fyzioterapeuti sa najviac zaujímajú o oblasť manuálnych techník v ktorých zároveň cítia najväčšiu potrebu vzdelávania sa. Ako najväčšie prekážky vo vzdelávaní uviedli vysokú cenu kvalitných kurzov na trhu a nutnosť cestovať za nimi do zahraničia. Najmä fyzioterapeuti pracujúci v súkromných zariadenia uviedli, že je pre nich problematické získať podporu zamestnávateľa vo forme uvoľnenia z práce. Zvyčajne si musia brať dovolenku, alebo neplatené voľno a po návrate do práce ich čakajú neobslúžení pacienti. Ďalšími uvádzanými problémami sú cestovanie za vzdelávaním a náklady s tým spojené (preprava, ubytovanie, stravovanie, časové straty).”

Čo ukázali výsledky prieskumu v oblasti práce fyzioterapeutov?

“Fyzioterapeuti sa cítia dlhodobo finančne podhodnotení. Cítia sa pod tlakom v dôsledku vysokého objemu práce, očakávaní zamestnávateľa ako aj samotných pacientov. V rámci zariadení (ultrazvuk, elektroterapia, magnet a podobne) ako aj pomôcok na cvičenia a doplnkovú terapiu (tejpy, banky, lopty, expandre a iné) uvádzajú, že vzhľadom na čas, ktorí môžu pacientom venovať majú dostatok potrebného vybavenia. Ako najviac zaťažujúci a obmedzujúci element ich práce spomenuli najmä evidenciu v ktorej vzhľadom na nízke ohodnotenie zo strany poisťovní nevidia primeraný význam.”

Kde vidíte ako fyzioterapeut a lektor najväčší priestor na zlepšenie?

“Na základe štrukturovaných rozhovorov vidím najväčší priestor na zlepšenie systému hodnotenia vybraných výkonov práce fyzioterapeuta. V poslednej dekáde pribudlo veľké množstvo vedeckých prác, ktoré sa zaoberali efektivitou rôznych foriem fyzioterapie. Práve nový pripravovaný bodovací systém by ich mohol zohľadniť a priniesť tak lepšie ohodnotenie pre efektívne postupy, ktoré šetria počet potrebných návštev u fyzioterapeuta a tým pádom aj prostriedkov z poisťovní. Vidím priestor na zníženie počtu potrebných návštev na odstránenie bolesti z priemerných 7-10 na 4-5.

Čo ukázal prieskum medzi fyzioterapeutmi z našich nemocníc?
Čo ukázal prieskum medzi fyzioterapeutmi z našich nemocníc?

Druhou oblasťou, ktorá potrebuje pomoc je vzdelávanie. Niektoré školy (najmä vysoké) produkujú vysoký počet absolventov, ktorí nenastupujú do zdravotného systému. Pre nedostatok praxe s pacientom a nedostatočné individuálne vedenie vnímajú kvalitu štúdia na niektorých školách ako nedostatočnú a preto sa cítia nepripravený pre prácu fyzioterapeuta. Vyberú sa radšej pracovať do rekondičných a relaxačných zariadení, prípadne úplne mimo vyštudovanú oblasť. Podpora duálneho vzdelávania na školách by vedela situácii veľmi pomôcť rovnako ako inovatívne formy vzdelávania. Je dobré, keď školy spolupracujú so zahraničnými školami a pedagógmi. Je potrebné prinášať na Slovensko odborníkov so skúsenosťami z medzinárodnej scény, ktorí sú schopní priniesť potrebný nadhľad do zaužívaných stereotypov a prebudiť tak v študentoch vášeň pre ich budúce povolanie.”

Ako plánujete nadviazať na výsledky prieskumu?

“Našim cieľom je spolupracovať s inštitúciami a jednotlivcami, ktorí majú reálny záujem podporiť našich zdravotníkov. O komplexnejšie dáta sme sa podelili s partnerskými inštitúciami a spoločne pripravujeme nové programy. Okrem toho pripravujeme úplne nový druh benefitov pre fyzioterapeutov o akom sme ešte na Slovensku nepočuli. V prvom kvartáli budúceho roka pripravujeme vydanie zahraničnej publikácie tlmočenej do slovenského jazyka. Zároveň plánujeme v prieskume pokračovať a navštíviť aj ďalšie regióny na strednom a východnom Slovensku, aby sme dokázali získať čo najkomplexnejší obraz z priameho kontaktu s oslovenými účastníkmi našich aktivít a pokračovať tak v našej misií podporovať zdravotníkov v regiónoch nášho krásneho Slovenska.”

Najnovšie články v Newsroom

Dočkáme sa nového systému vzdelávania a praxe?

Dočkáme sa nového systému vzdelávania a praxe?

Cieľom čerstvo predstaveného projektu “Pripravení pre prax” je inovácia systému vzdelávania vďaka kooperácií škôl, samospráv, VÚC, podnikateľských subjektov, zamestnávateľov, personálnych agentúr a profesných organizácií a združení. “Na základe doterajších výsledkov očakávame, že projekt prispeje k lepšej pripravenosti absolventov škôl pre potreby trhu práce”, priblížil viac o projekte riaditeľ personálnej agentúry SCHREIBER group Mgr. Martin Miklánek.

Prečo sa špecializujeme na kurzy manuálnych techník?

Prečo sa špecializujeme na kurzy manuálnych techník?

Niektoré vzdelávacie spoločnosti sa orientujú prevažne na on-line vzdelávanie a kurzy mäkkých zručností. Pre organizátora je výhodné spraviť e-learning a učiť všeobecný obsah zameraný na rozvoj soft-skills, ale prinesie to niečo manuálne zameraným profesiám? My sme si vybrali opačnú cestu a podporujeme rozvoj praktických a manuálnych zručností výhradne prezenčnou formou vzdelávania.